На церемония в присъствието на официални гости в ПГЖПТ „Н.Й.Вапцаров“ на 30.01.2025г. бе открит модерен STEM център, финансиран по Националния план за възстановяване и устойчивост за изграждане на училищна STEM среда.
Събитието уважиха зам. кметът на Община Г.Оряховица г-жа Петя Иванова, г-жа Миглена Папазова – началник отдел „Хуманитарни дейности“, инж. Димитър Димитров – директор на поделение „БДЖ ПП“, инж. Пенчо Събев – директор на поделение „Управление движението на влаковете и гаровата дейност“, инж. Илиян Патриков – ръководител отдел „Експлоатация“ към УДВГД, инж. Калин Тодоров – главен инженер на „Секция сигнализация и телекомуникации“ към ДП НКЖИ и др. В качеството си на домакин директорът на гимназията инж. Иван Чолаков приветства присъстващите и ги запозна с възможностите, които новото оборудване предлага за обучението на бъдещите кадри в областта на железопътния транспорт.
В новия технологичен център на училището са внедрени редица устройства като: интерактивни дисплеи, лаптопи, VR очила, 3D принтер, плотер и комплекти с електронни компоненти за симулация и онагледяване на процеси от областта на електрониката, електротехниката и физиката и приложими в системите за сигнализация в железопътния транспорт. Най-голям интерес предизвика стереоскопичният лаптоп за виртуална и добавена реалност zSpace Inspire – устройство от ново поколение, предлагащо триизмерно и детайлно изображение без необходимост от допълнителни приспособления за наблюдение. Гостите се запознаха и с възможностите за изследване на обекти от областта на техническите и хуманитарните науки, които улесняват изучаването на структурни и конструктивни особености на различни елементи, детайли и системи.
Не на последно място, част от набора с нови пособия за обучение, е и софтуерният продукт за изследване на железопътна мрежа Open Track, разработен от Швейцарския федерален технологичен институт за транспортно планиране и системи (ETH IVT). Програмата разполага с богат набор от опции за железопътна симулация и изследвания, която може да работи на различни компютърни платформи за администриране на входни данни в три модула: подвижен състав, железопътна инфраструктура и график за движение.
Ученици от 10-ти и 12-ти клас на гимназията показаха на гостите някои от възможностите, които предлага новата материална база.
В заключение, инж. Чолаков и екипът от преподаватели в гимназията, присъствали на събитието, споделиха своята убеденост, че атрактивните възможности за изучаване на различните специалности ще направят учебния процес по-интересен и продуктивен, а самото училище – притегателен център за деца, желаещи да овладеят професията на железничаря и да осъществят своята реализация в живота.